راهنمای عملی موفقیت در جوجه کشی از تخم های نطفه دار

استفاده از دستگاه های جوجه کشی خانگی به منظور تولید جوجه 1 روزه در بین کاربران خانگی ، حداقل در چندسال اخیر افزایش بسیاری داشته است. به منظور موفقیت در جوجه کشی ، کاربر باید اطلاعات کافی در مورد دستگاه ها و اصول اولیه جوجه کشی داشته باشد تا نتیجه ی مناسب را بدست آورد.

راهنمای جوجه کشی موفق

 

تولید جوجه یک روزه در اولین قدم نیازمند داشتن تخم های نطفه دار سالم است. برای اینکه یک ماشین جوجه کشی بتواند به صورت صحیحی تخم نطفه دار را به جوجه تبدیل کند، اولین نیاز داشتن تخم نطفه دار قوی و سالم می باشد.

نکات مهم در تهیه تخم نطفه دار مناسب :

از مهمترین نکاتی که در تهیه تخم نطفه دار مناسب برای جوجه کشی باید بدانید به موارد زیر میتوان اشاره کرد :

نسبت مناسب بین نر و ماده در گله مادری : در گله ای که به منظور تولید تخم نطفه دار توسط پرورش دهنده نگهداری می شود، باید به ازای تعداد مشخصی پرنده ماده ، پرنده نر نیز وجود داشته باشد. برای مثال در بوقلمون پیشنهاد اول 4 ماده و 1 نر می باشد. حداکثر میتوان این مقدار را 1 یا 2 ماده نیز افزایش داد ولی بیشتر از آن می تواند سبب کاهش قوای اسپرم در نر شده و در نتیجه تعدادی از تخم های نطفه دار دارای نطفه ی ضعیفی بوده که می تواند سبب کاهش راندمان دستگاه نیز شود .

تغذیه مناسب گله : تغذیه ی گله نیز باید مناسب در نظر گرفته شود. در مدت تخم گذاری باید ویتامین های مختلفی به ماده و نر داده شود تا نطفه ی تولیدی قوای کافی برای رشد داشته باشد. از طرفی دیگر در صورتی که مواد کافی به طیور برسد، کیفیت زرده از نظر مواد غنی داخل آن افزایش یافته و در نتیجه نطفه در مراحل رشد به خوبی می تواند از آنها استفاده کند.

- بهداشت محیط : توجه به بهداشت در محیط نگهداری طیور نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در صورت عدم رعایت بهداشت، طیور ماده میتوانند دچار بیماری های گوارشی مختلفی شده و همین امر سبب انتقال بیماری به نطفه و در نتیجه کاهش راندمان جوجه کشی و یا تولید جوجه هایی با بیماری های مختلف شود . از این رو در رعایت بهداشت محیط نگهداری نر و ماده به جد باید کوشا باشید .

نکات مهم خرید دستگاه جوجه کشی :

پس از اینکه از محل خرید تخم نطفه دار اطمینان حاصل کردید باید به فکر تهیه دستگاه جوجه کشی بیفتید. اولین موردی که کاربران در خرید دستگاه به آن توجه می کنند، قیمت دستگاه جوجه کشی می باشد. انتخاب دستگاه مناسب در وحله ی اول باید بر اساس نیاز کاربر صورت بگیرد .برای مثال اگر کاربر قصد جوجه کشی از تعداد محدودی تخم نطفه دار را دارد باید دستگاهی با ظرفیت محدود خریداری کند. اقدام به خرید دستگاهی با ظرفیت بالا برای جوجه کشی از تخم هایی محدود کار نادرستی است و میتواند هم در کاهش راندمان و هم در کاهش سوددهی شما بسیار تاثیر گذار باشد.

تولید کنندگان دستگاه های جوجه کشی به منظور رفع این مشکل، دستگاه های جوجه کشی با ظرفیت های متنوعی را تولید میکنند که میتواند انتخاب دستگاه برای کاربران را آسانتر از پیش کند.

بهتر است کاربران در انتخاب دستگاه جوجه کشی یکسری فاکتورها را در نظر بگیرند. مهمترین این فاکتور ها عبارتند از :

- ظرفیت : در مورد ظرفیت دستگاه در بالا توضیحات کاملی را ارائه دادیم . همواره ظرفیتی را در نظر بگیرید که به تعداد تخم های قابل جوجه کشی شما نزدیک باشد و از خرید دستگاه هایی با ظرفیت بسیار بالاتر خودداری کنید. برای مثال اگر پرورش دهنده ی تخم های زینتی هستید ، نیازی به خرید دستگاهی با ظرفیت 300 تخم نطفه دار نخواهید بود و دستگاه های کوچکتر با ظرفیت 80 تخم نیز برای شما مناسب می باشند.

- برند : اهمیت برند دستگاه جوجه کشی از جهات بسیاری بالا می باشد. اگر برند تولید کننده دستگاه جوجه کشی معتبر نباشد امکان ایجاد مشکلات بسیاری در پشتیبانی دستگاه وجود دارد که میتواند در لحاظ حساس جوجه کشی شما را با مشکلات بسیاری مواجه کند. برند های معتبر دارای نمایندگی های فروش و خدمات پس از فروش در نقاط مختلف کشور می باشند که در رفع مشکلات سریع بسیار یاری دهنده خواهند بود .

سنسور جوجه کشی : بیشتر انواع دستگاه جوجه کشی ارزان دارای سنسور های ساده می باشند که کارایی مناسبی از خود نشان نمیدهند. در انتخاب چنین دستگاه هایی نیز توجه به کیفیت سنسور داشته باشید. برند های شناخته شده در بازار ، حتی در دستگاه های جوجه کشی ارزان قیمت خود نیز از سنسور های با کیفیت استفاده میکنند چرا که سنسور از مهمترین قطعات دستگاه های انکوباتور می باشد که نقشی تاثیر گذار در جوجه کشی موفق دستگاه برعهده دارد.

کنترلر جوجه کشی : کنترلر از جمله قطعات کلیدی دستگاه می باشد. اگر آشنایی کافی با دستگاه های جوجه کشی ندارید ، دستگاهی خریداری کنید که کنترلر آن از نظر کاربری ، ساده و امکان انجام تنظیمات به صورت اتوماتیک را داشته باشد. برخی از دستگاه های خانگی امکان انتخاب پرنده را برای کاربر مهیا می کنند که بخصوص در کاربران آماتور می تواند کمک بسیاری به منظور افزایش راندمان جوجه کشی داشته باشد.

 

image_88c1266937a2ed28c770b9c573ae18f00415bd10.png

 

پیشنهاد ها برای یک جوجه کشی موفق :

نگارنده ی این متن با تجربه ای چندین ساله در جوجه کشی از انواع تخم نطفه دار طیور محلی و زینتی ، پیشنهادهایی سازنده برای شما دارد تا بتوانید با استفاده از آنها شروعی مناسب در جوجه کشی داشته باشید :

افزایش اطلاعات در مورد جوجه کشی : پیش از هر چیزی اطلاعات خود در مورد اصطلاحات جوجه کشی و اصول جوجه کشی افزایش دهید. بدین منظور می توانید به وبسایت های مختلف جوجه کشی مراجعه کرده و یا با مراجعه به اینستاگرام دستگاه جوجه کشی ، اطلاعات خود در مورد جوجه کشی را افزایش دهید. با افزایش اطلاعات پیش از انجام کار، تسلط شما بر مراحل کار به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

https://www.instagram.com/eskandari_eig/

اشنایی با پرورش دهندگان محلی : به منظور تهیه تخم نطفه دار مناسب، حتما به دنبال پرورش دهندگان بومی محلی در شهر خودتان و یا شهرهای اطراف باشید. تخم نطفه دار باید از چنین مراکزی تهیه شود و به هیچ وجه اقدام به خرید تخم نطفه دار به صورت اینترنتی و از شهرهای دور نکنید.

تست و افزایش تجربه : ممکن است در هین عملیات جوجه کشی با مشکلات بسیاری مواجه شوید که موجب شکست کامل جوجه کشی و یا کاهش راندمان شود. تمامی این موارد بر تجربه ی شما خواهد افزود و می توانید در آینده با نگاهی دقیق تر به فاکتور های جوجه کشی و توجه کامل به نقاط ظعف ، اقدام به جوجه کشی کرده و راندمان کاری خود را افزایش دهید. در نتیجه پیشنهاد میشود تا زمانی که به خوبی با جوجه کشی رو روشهای انجام آن آشنا نشدید، با تخم های نطفه دار کمتری مراحل جوجه کشی را پیش ببرید تا در صورت وجود مشکل، با زیان بالایی مواجه نشوید.

 

/ 0 نظر / 59 بازدید