مهم‌ترین اقدامات در محافظت و استفاده موثر از پکیج دیواری

موتورخانه‌های هزینه بر و آبگرمکن‌های بزرگ، جای خود را به پکیج‌های کوچک و کم مصرف داده‌اند. پکیج‌ها علاوه بر تامین آب گرم مصرفی، آب گرم شوفاژ را نیز به طور جداگانه برای هر واحد مسکونی فراهم می‌کنند. نصب و راه اندازی پکیج‌ها، بسیار آسان بوده و فضای کمی را نیز اشغال می‌کنند.

تمامی این امتیار‌ها و قابلیت‌ها باعث می‌شود پکیج، به نسبت سایر وسایل گرمایشی از قیمت بسیار بالایی برخوردار باشد. قیمت خرید بالای پکیج و هزینه‌های هنگفت تعمیر، موجب شده کاربران به دنبال روش‌هایی برای افزایش عمر مفید و نگهداری صحیح از دستگاه باشند. با دانستن و به کار گیری مهم‌ترین اقدامات در محافظت و استفاده بهینه از پکیج دیواری، از مستهلک شدن قطعات جلوگیری کرده و در هزینه‌های تاسیسات نیز صرفه جویی خواهید کرد.

افزایش عمر سودبخش پکیج گرمایشی با یک راهکار ساده

ساده‌ترین راهکار برای افزایش عمر مفید پکیج، که بسیاری از تعمیرکاران و متخصصان آن را توصیه می‌کنند سرویس دوره‌ای دستگاه است.

فرقی ندارد که پکیج دیواری شما از چه برندی است، حجم آن چقدر است و برای چه مکانی از آن استفاده می‌کنید. پکیج دستگاه پرمصرفی است و تقریبا در تمام فصول سال از آن استفاده می شود. در ماه‌های گرم سال برای تولید آب گرم مصرفی و در فصول سرد برای گرمایش رادیاتور و شوفاژ و گرم کردن محیط از پکیج استفاده می شود. این استفاده مداوم باعث می شود که به مرور عمر پکیج دیواری کوتاه تر شود و بیشتر به سرویس و تعمیر پکیج نیاز داشته باشد. همچنین وجود رسوبات و مواد معدنی محلول در آب باعث ایجاد رسوبات در سیستم لوله کشی پکیج می‌شود و کم کم دستگاه را از کار خواهد انداخت. برای نگهداری صحیح و طولانی مدت از این دستگاه باید به صورت دوره‌ای پکیج را سرویس کنید.

بنابراین باید هر شش ماه یکبار یعنی در اواخر اسفند ماه و اوایل مهر ماه، برای سرویس پکیج اقدام کرد.

خانه‌ای گرم و هزینه کمتر، با استفاده بهینه از پکیج گرمایشی

یکی از مشکلاتی که، اغلب کاربران پکیج از آن شکایت کرده و باعث می‌شود برای عیب یابی دستگاه اقدام کنند، خاموش و روشن شدن متوالی دستگاه است.

موثر‌ترین عامل برای ایجاد این مشکل، دودکش‌های پکیج هستند. اگر دودکش به درستی نصب نشده و یا ارتفاع مناسبی نداشته باشد، مسیر دودکش مسدود خواهد شد. با گرفتگی مسیر دودکش، دود به درستی از دستگاه خارج نشده و سنسور آن فعال شده و پکیج را خاموش خواهد کرد. مسدود شدن دودکش می‌تواند باعث، زرد سوختن شعله دستگاه نیز بشود. پس باید هر چند وقت یکبار، مسیر دودکش را بررسی کرده و به شعله پکیج نیز توجه کنید.

روش صحیح استفاده از پکیج گرمایشی چگونه است؟

دمای محیط خانه را، متناسب با نیاز و عادت خود تنظیم کنید. برخی از کاربران حرارت رادیاتور‌ها را بالا می‌برند و سپس با بالا رفتن دمای محیط و احساس گرما، پنجره‌ها را باز می‌کنند. انجام این کار علاوه بر افزایش مصرف گاز، باعث فشار زیاد بر قطعات داخلی دستگاه شده و آن را دچار مشکل می‌کند. بنابراین با متعادل نگه داشتن دمای محیط و آب گرم مصرفی، از خرابی و تعمیر پکیج جلوگیری کنید.

اصول نگهداری صحیح از پکیج های گرمایشی دیواری چیست؟

در صورت عدم استفاده از دستگاه برای یک دوره طولانی و یا آمدن فصل سرما، با مشکل یخ زدگی پکیج روبرو خواهید شد. برای جلوگیری از این مشکل باید، تمام آب موجود در پکیج و لوله‌ها را تخلیه کنید. اگر آبی در لوله‌ها نباشد، یخ زدگی نیز در کار نخواهد بود.

 یک روش دیگر، استفاده از ضد یخ مخصوص پکیج است که علاوه بر یخ زدگی از رسوب گذاری داخل پکیج نیز جلوگیری خواهد کرد. در مدل‌های جدید‌تر پکیج، این مشکل با کمک سیستم ضد یخ زدگی برطرف شده است.

نکته‌هایی طلایی برای نگهداری و افزایش عمر پکیج

  • برای عملکرد بهتر و بیشتر، بررسی کنید که پکیج به درستی نصب شده باشد. دستگاه باید کاملا تراز باشد، همچنین باید فاصله‌ای یک الی دو متری، از سطح زمین داشته باشد. به این نکته توجه داشته باشید که پکیج، باید در مکانی قرار بگیرد که، تعمیرکار فضای کافی برای سرویس و تعمیر داشته باشد.

پکیج باید در مکانی به دور از وسایل گرمازا و مشتعل قرار بگیرد.

  • گاهی اوقات کاربران سروصدای آزاردهنده‌ای از پکیج می‌شوند، برای رفع این مشکل کافیست هواگیری پکیج را انجام دهید. هواگیری علاوه بر رفع صدای اضافه، از روشن و خاموش شدن مکرر دستگاه جلوگیری کرده و باعث یکنواخت شدن جریان گرما در رادیاتور‌ها می‌شود.
  • در برخی موارد سختی آب منطقه مسکونی، می‌تواند در کارکرد پکیج اختلال ایجاد کرده و باعث رسوب گذاری شود. تجمع رسوب در لوله‌ها و قطعات مختلف، که به دلیل ته نشینی کلسیم رخ می‌دهد می‌تواند باعث سردی آب و یا شنیدن صدای تق تق از دستگاه شود. رسوب زدایی یکی از خدماتی است که در پروسه سرئویس دوره‌ای انجام می‌شود. اما شما می‌توانید برای جلوگیری از این مشکل، یک دستگاه سختی گیر نصب کنید.
  • اگر قرار است برای یک دوره کوتاه، به مسافرت بروید و در خانه حضور ندارید، پکیج را خاموش و شیر‌های ورودی آب به دستگاه را ببندید.
  • این نکته را در نظر بگیرید که، آب ورودی ساختمان عاری از شن و ماسه نیست، به خصوص در آپارتمان‌های تازه ساخت. پس یک صافی برای ورودی آب سرد دستگاه قرار دهید و از ورود ماسه و شن، به داخل دستگاه جلوگیری کنید.

مهم‌ترین توصیه برای استفاده بهینه از پکیج دیواری

کارخانه‌های سازنده پکیج، عمر مفید این دستگاه را بین هفت تا ده سال برآورد می‌کنند. اما در حقیقت کاهش یا افزایش عمر دستگاه، به شرایط نگهداری و نحوه استفاده کاربر بستگی دارد. با به کارگیری روش‌های گفته شده به راحتی می‌توانید، عمر پکیج را افزایش دهید. برخی از این روش‌ها را می‌توانید در خانه و بدون نیاز به تعمیرکار انجام دهید؛ اما برای راهکار‌های دیگر، باید از یک سرویسکار حرفه‌ای کمک بگیرید، تا آسیبی به دستگاه وارد نشود و متحمل هزینه‌های هنگفت نشوید. 

/ 0 نظر / 34 بازدید