چند روش جالب تکثر گیاهان از بذر در منزل

ترفند های جالب تکثیر گیاهان در گلدان  و باغچه:

image_d77f511bfc3662ef9cd1b78b44477b2d8c3867e0.jpg

آیا تابحال به فکر پرورش گیاه در آپارتمان و منزل خود را داشته اید؟ یا اینکه نه قبلا" گیاهان را در منزل خود فراهم کرده و از انها لذت می برید؟ در هر دو صورت پیشنهاد می کنم این مقاله جالب از گیاهان را مطالعه کنید.

شناخت کلی از گل های آپارتمانی مثل گیاهان برگ زینتی، کاکتوس ها و سبزیجات و صیفی جات و بهره برداری از آنها یکی از ضروریات زندگی امروزه به شمار می اید. داشتن یک گیاه زینتی در منزل و باغچه شما باعث طراوت هوای مجاور شما می شود، لذا پرورش و بزرگ کردن آنها به شما فرح، شادی و نشاط همراه می اورد. علاوه بر آن پرورش و نگاهداری از گیاهان خصوصا" از زمان بچگی و بذر یک فعالیت بدنی ، با فعالیت بدنی سالم خصوصا برای افراد سالمند به شمار می رود.

روش های تکثیر گیاهان زینتی اعم از گلها، گیاهان اپارتمانی، کاکتوس ها و سایر گیاهان زینتی معمولا از طریق بذر می باشد البته یک سری از گیاهان از طریق قلمه زدن، پیازها و ریزوم ها (غده های زیر زمینی) و پیوند قلمه زدن می باشد. ما در اینجا سعی داریم آموزش کاشت بذر را به شما آموزش دهیم. چون این روش معمول ترین و بیشترین استفاده را دارد خصوصا بذر گل و آموزش کاشت بذر سبزیجات، خرید بذر گل  و کاشت آنها در منزل درباکس و گلدان را به شما خواهیم اموخت.

 

آموزش کاشت بذر گل:

image_06bf41df15b7cfb372855353652557b0a69dfac9.jpg

گل ها به دو دسته گلهای یک ساله و گل های چند ساله (دو سال به بالا) تقسیم بندی می شوند

گل های یکساله: این سری از گلها دوره زندگی یک ساله داشته  واز زمان رشد تا تولید بذر و مرگ آن یک سال عمر می کنند آنها به گیاهان حساس و غیر حساس تقسیم بندی می شوند. گیاهان حساس را معمولا" در گلخانه می توانید نشاء کرده و در زمان مناسب به زمین یا بغچه انتقال دهید.

گل های چند ساله علفی: این دسته از گیاهان دارای ساقه نرم هستند و نمی توان آنها را در دسته درختچه ها قرار داد. این گیاهان به راحتی در شرایط سخت و مقاوم رشد کرده و می توانند دو الی چند سال عمر کنند.

خب بریم سر کاشت بذر آنها، آموزشی که برای شما قرار می دهم برای منزل کاربرد داشته (کاشت بذرگل در گلدان):

وسایل لازم:

  • یک لیوان یک بار مصرف یا ظرف های یک بار مصرف شفاف یا گلدان (در هر صورت شما باید انتهای ان سوراخ ایجاد کنید برای زهکشی مناسب)
  • خاک سبک آپارتمانی برای کاشت بذر + کود کهنه دامی به اندازه 10 درصد خرد شده
  • آب پاش
  • یک نایلون شفاف مثل مشمبا فریزر یا مشابه آن

اگر قصد کاشت مستقیم در گلدان دارید زیر گلدان خود سوراخی ایجاد کرده، انتهای گلدان را از سفال های شکسته یا پوکه به اندازه دو سانتی متر تا نصف پر کرده سپس نصف بالایی را با ترکیب کود کهنه + خود را پر کرده و  سعی نمایید به مقدار دو سانتی متر انتهای بالای گلدان را خالی بگذارید.

در مرحله بعدی بذرها را روی بستر پخش کرده و به اندازه دو برابر بذر خود روی آن ترکیب کود دامی و خاک نرم ریخته و با آب پاش آن را اسپری کنید.  حال اصلی ترین کار همینجا است دما + رطوبت  اگر این دو تامین نشود بذر شما جوانه زنی نخواهد کرد لذا دقت کنید برای تامین رطوبت می توانید روی بستر خود را با نایلون کشیده و آن را با یک کش پول بسته و در مکانی با دمای 22 الی 25 درجه قرار دهید. اگر دما پایین تر باشد احتمال اینکه تایم جوانه زنی بیشتر باشد و درصد جوانه زنی بذر کم باشد هست لذا دقت کنید البته در شب ها دما معمولا حدود 3 الی 5 درجه خنک تر می شود و این مشکلی ایجاد نمی کند. هر چند روز یک بار بستر خود را چک کنید اگر رطوبت و خیس بودن را ازدست داده بود مجددا" آبیاری سبک یا با آب پاش اسپری نمایید.

اگر بذرها جوانه زنی کردند چه کنیم؟

نایلون را بر ندارید صبر کنید گیاه کمی رشد کند سپس در زمان دو برگی یک سوراخ روی نایلون ایجاد کنید تا رطوبت کاسته شود، هفته بعد دو سوراخ ایجاد کنید تا زمانی که گیاه شما آداپته و قوی شود.

چند نکته:

بهتر این است بذرها را در مکانی با نور ملایم قرار دهید این باعث رطوبت بیشتر درون محفظه شما می شود.

بذرهای پلت دار و ریز که معمولا" هیبرید هستند باید روی بستر کاشت کنید و روی آن خاک ریخته نشوند، آنها نیاز به نور ملایم برای حوانه زنی هستند.

مدت زمان جوانه زنی هر گیاه متفاوت هست گلهای فصلی معمولا بین 3 روز به بالا و گلهای آپارتمانی نیز تا یک ماه و گیاهانی مثل خانواده نخل ها معمولا" یک الی 4 ماه زمان لازم دارند برای جوانه زنی.

آموزش کاشت بذر گل در باغچه:

بهترین روش از نظر بنده ابتدا نشاء کاری و سپس انتقال به زمین و باغچه می باشد برای نشاء کاری همانند روش بالا اقدام کرده سپس گیاهان را به زمین خود انتقال دهید.اما بهتر است زمین خود را قبل از انتقال خوب شخم بزنید سنگ و کلوخ های درشت را برداشته به آن کود کهنه دامی اضافه کنید سپس گیاه و گل خود را درون آن قرار دهید.

گیاهان پیازی

 

شاخه ای از گیاهان خوراکی با نام سبزیجات:

image_4bfdb467ae20ddca9feb8b85c2404d341e4698a7.jpg

سبزیجات از عمده ترین مصارف هر خانوار می باشد، خصوصا ما ایرانیها در این زمینه عادت داریم تا سبزی سر سفره مان باشد خصوصا سبزی خوردن. این سبزی ترکیب از انواع سبزیجات اعم از ریحان، گشنیز، سبزی نعنا، سبزی تلخون، جعفری و ... می باشد که همگی آنها از طریق بذر کاشت می شوند خصوصا بذر ریحان یکی از پر طرفدارترین  بذر سبزیجات  می باشد که به آموزش پرورش این گیاهان از طریق بذر نیز خواهیم پرداخت

سبزیجات یکی از آسان ترین گیاهان برای پرورش می باشند، آنها برای رشد بسیار کم توقع هستند براحتی می توانید آنها را در خاک های لومی (باغچه) در گلدان یا باکس های چوبی  کاشت کرده و از خوردن یک سبزی کاملا" ارگانیک به دست خودتان در منزل لذت ببرید.

خب بریم سراغ کاشت آن، گلدان یا باکسی تهیه کنید می توانید برای کاشت آنها از سبد های میوه (معمولا" میوه فروشها این سبدها را بصورت رایگان در اختیار شما قرار می دهند من به شخصه با همین سبد میوه ها بذرهای سبزیجات خودم را کاشت می کنم). اگر سبد میوه تهیه کردید انتهای آن را یک مشمبا بصورت کامل کشیده طوری که تمام قسمتهای آن را پوشش دهید و کمی از اندازه انتها بالایی بیشتر باشد سپس با یک نوار چسب به قسمت بیرونی چسب زده تا محکم شود. سپس انتهای نایلون را برای زهکشی و خارج شدن آب اضافی چندین سوراخ ایجاد نموده. بستر خود را از خاک باغچه با ترکیب کود حیوانی پر کرده، می توانید از کمپوست هم برای کاشت بذر سبزیجات استفاده نمایید. حال بذرها را روی بستر پخش کرده و روی آن یک لایه نازک خاک الک شده ریخته و آبیاری سبک انجام دهید. بذر سبزیجات خیلی سریع جوانه زنی می کنند هر زمان خشک شد مجددا" آبیاری نمایید.معمولا" در فاصله یک ماه این سبزیجات به بلوغ رسیده و آماده برداشت هستند، آنها را قیچی کنید مجددا" آنها را رشد کرده و باز در زمان مناسب قیچی و نوش جان کنید.

 

بذر ریحان یکی از پر عمده ترین مصارف سبزیجات:

image_1fc4804d7fe2e0fc11df1d4807b890581002ff6a.jpg

ریحان یک گونه سبزی از خانواده نعناع ها می باشد. ریحان ها عطر و طعم خاصی را دارند، حتی شما می توانید بذر ریحان  را بعنوان یک نوشیدنی سالم استفاده کرده و از خواص بذر آن استفاده کنید. اما برای چه این سبزی معطر انقدر طرفدار دارد؟ از عمده ترین خواص آن می توان به تقویت سیستم ایمنی بدن، پیشگیری از سرطان ها اعم از سرطان کبد، سرطان پوست بخاطر وجود انواع آنتی اکسیدان نام برد.

این گونه سبزی دارایا نوع ریحان سبز و ریحان بنفش می باشد. ارقام ریحان ایتالیایی از معروف ترین ارقام ان می باشد که آن را می توانید از فروشگاه های معتبر در زمینه فروش بذر خریداری کنید .

خب تا اینجای کار درمورد کاشت بذر انواع گل ها و سبزیجات بصورت عمومی صحبت کردیم اما می ریم سراغ نتیجه گیری کلی  که بذر مرغوب را چگونه تشخیص بدهیم؟

از کجا بذر گل یا بذر سبزیجات مرغوب خرید کنیم؟

این روزها با بودن  بیماری کرونا، با ایجاد رفت ممکن است سلامتی ما به خطر بیفتد، خب پس چه کنیم؟ شما کافی هست در زمینه خرید بذر رجوع کنید به سایتهای اینترنتی  کافی است کلماتی همچون خرید بذر ، فروش بذر، خرید بذر سبزیجات، خرید بذر صیفی جات را در گوگل جستجو کنید در این زمینه فروشگاههای معتبری فعالیت می کنند از جمله اینها می توان به فروشگاه بذرکو نام برد این فروشگاه یکی از قدیمی ترین فروشگاه های اینترنتی فروش بذر بوده که بذر انواع سبزیجات، بذر انواع گل ها، بذر انواع کاکتوس ها و سایر گل های آپارتمانی و ... را دارد و می توانید وارد سایت شده و آنلاین خرید کنید.

/ 0 نظر / 78 بازدید