کرم آبرسان چیست و چه تفاوتی با کرم مرطوب‌کننده دارد؟

کرم آبرسان چیست و چه تفاوتی با کرم مرطوب‌کننده دارد؟

همه ما حتی اگر یک روتین پوستی منظم و قاعده‌مند هم نداشته باشیم، استفاده روزانه از کرم آبرسان و مرطوب‌کننده را در برنامه خود داریم. پوست ما به دلایل مختلفی دهیدراته و خشک می شود و همین موضع نیز سبب شده تا استفاده از این کرم‌ها در صبح، شب و حتی در میانه روز واجب باشد.

زمانی که برای خرید یک کرم مناسب به فروشگاه‌های اینترنتی یا حضوری سری می‌زنید با گستره ای از کرم‌ها مواجه می شوید که برخی از آن‌ها آبرسان‌اند و برخی دیگر با نام کرم مرطوب‌کننده به بازار عرضه می شوند. آیا کرم آبرسان و مرطوب‌کننده مانند هم اند و از نظر کارایی تفاوتی ندارند؟ اصلاً نقش هر یک از این دو کرم در حفظ سلامت و شادابی پوست چیست؟

در ادامه قصد داریم به تفاوت این دو نوع کرم و همچنین نحوه انتخاب میان آن دو بپردازیم؛ از اینکه ما را برای همراهی انتخاب کرده‌اید متشکریم.

 

کرم آبرسان چیست؟

اگر این مطلب را برای مطالعه انتخاب کرده اید پس حتماً در انتخاب میان کرم آبرسان و مرطوب‌کننده دچار سردرگمی شده‌اید و نیاز به راهنمایی دارید. پس بیش از این شما را منتظر نمی‌گذاریم و یک راست اصل مطلب را بیان می کنیم. اصطلاح آبرسانی در دنیای محصولات مراقبت از پوست به معنای جذب رطوبت موجود در هوا و انتقال این رطوبت در قالب آب به سلول های پوستی می باشد که در نهایت موجب افزایش قابلیت پوست در جذب آب و مواد مغذی خواهد شد.

آبرسانی موجب می شود تا پوستمان حس شادابی، لطافت و نرمی داشته باشد. اما پوست ما لطافت و نرمی خود را حفظ نمی کند مگر آن که یک ماده روغنی از آن حفاظت کرده و از تبخیر آب سلول‌های پوستی ما جلوگیری کند. تبخیر آب پوست، صورت مان را خشک و اصطلاحاً پوسته پوسته می کند. در این جا است که پای کرم مرطوب‌کننده به میان می آید.

گرچه با استفاده از فرآورده‌های روغنی تا حد زیادی می توانیم خشکی آن را جبران کنیم، اما همچنان طراوت و فقدان آب را فقط با یک کرم آبرسان می توانیم بهبود ببخشیم. بنابراین می‌توان گفت آن چه کرم آبرسان برایش ایفای نقش می کند، بهبود وضعیت دهیدراته یا کمبود آب سلول‌های پوستی است.

 

توجه...

بر روی بدنه کرم‌های آبرسان می‌توانید عبارت Hydrating را مشاهده کنید و در قسمت ترکیبات آن نیز به دنبال مواد آبرسانی چون هیالورونیک اسید، عصاره آلوئه‌ورا، پروپیلن گلیکول، گلیسرین، آلفا هیدروکسی اسیدها از جمله گلیکولیک اسید، لاکتیک اسید و همچنین سیتریک اسید باشید.

 

کرم مرطوب‌کننده چیست؟

در کفه‌ی دیگر ترازو، کرم مرطوب‌کننده قرار گرفته که بر پایه روغن فرموله شده و با جبران کمبود چربی، خشکی پوستمان را جبران می‌کند. به عبارت دیگر، کرم مرطوب‌کننده با ایجاد یک لایه محافظت کننده از جنس مواد روغنی و چربی، از تبخیر رطوبت پوست و کاهش آب سلول‌های پوستی جلوگیری می‌کند.

همانطور که می‌دانید، آب و روغن غیر قابل امتزاج‌اند و در هم حل نمی‌شوند. به همین دلیل نیز قرار گرفتن یک لایه محافظتی توسط کرم مرطوب‌کننده می‌تواند رطوبت پوست را حفظ کرده و از تبخیر آب آن جلوگیری کند.

اگر دقت کرده باشید برخی از کرم‌هایی که به جهت نرم کردن پوست خود استفاده می کنیم، بافت چرب و روغنی دارند و برخی دیگر کوچکترین احساس سنگینی را بر روی پوست ما ایجاد نمی‌کنند. این موضوع به این دلیل است که کرم‌های مرطوب‌کننده بر پایه روغن و کرم‌های آبرسان اغلب بر پایه آب طراحی می‌شوند.

 

توجه...

برای اطمینان از آن که کرم مورد نظر شما نقش مرطوب کنندگی را ایفا می کند یا خیر به حضور کلمه Moisturizing توجه داشته باشید و در بخش ترکیبات به دنبال مواد مرطوب‌کننده ای چون روغن جوجوبا، روغن نارگیل، سرآمیدها، دایمتیکون، شی باتر، لانولین، بتاگلوکان، گلیسرین و موادی از این دست باشید.

 

چطور بفهمیم پوستمان به کرم آبرسان، مرطوب‌کننده یا هر دو نیاز دارد؟

اجازه دهید ابتدا به این نکته اشاره کنیم که داشتن پوست خشک با پوستی دهیدراته متفاوت است. فردی که پوست خشکی دارد، به طور ژنتیکی نه تنها پوست صورتش خشک است، بلکه پوست سر و سایر نقط بدنش نیز با خشکی مواجه است.

اما دهیدراته شدن پوست فقط به نوع پوست بستگی ندارد، می تواند برای هر فردی رخ دهد و به فاکتورهای مختلفی چون تغییرات آب و هوایی، مصرف لوازم آرایشی نامرغوب، رژیم غذایی نامناسب و... نیز وابسته است. علائمی که پوست خشک و دهیدراته بروز می دهند بسیار مشابه‌اند، اما همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، گاهی اوقات با وجود استفاده از کرم های نرم کننده و مرطوب‌کننده و نرم شدن پوستمان، همچنان احساس لطافت و طراوت نمی‌کنیم.

بنابراین بسته به شرایطی که پوست شما در آن قرار دارد ممکن است یکی از این دو نوع کرم برایتان کافی باشد و شاید هم نیاز باشد تا هر دو کرم آبرسان و مرطوب‌کننده را در لیست خرید لوازم آرایشی و بهداشتی خود قرار دهید.

 

ترتیب استفاده از کرم آبرسان و مرطوب‌کننده

همانطور که در بخش قبل اشاره شد، بسته به تشخیص خودتان و حتی پزشک متخصص پوست گاهی استفاده همزمان از کرم آبرسان و مرطوب‌کننده نتیجه بهتری را برایمان به همراه دارد. اما سوالی که در این میان پیش می آید آن است که جایگاه استفاده از این دو نوع کرم در یک روتین پوستی ساده کجاست؟

به طور کلی ترتیب چیدمان محصولات مراقبت از پوست چه در روز و چه پیش از خواب باید به گونه ای باشد که سبک ترین محصولات در ابتدا و سنگین ترین و چرب ترین آن ها در انتهای آن قرار گیرند. بنابراین پس از آن که صورت خود را با شوینده مناسب شستشو دادید از یک تونر استفاده کنید.

سپس کرم آبرسان خود را مصرف کنید و پس از آن و در صورت نیاز از کرم مرطوب‌کننده استفاده نمایید. کرم آبرسان بافت سبک تری دارد و به همین دلیل نیز باید پیش از کرم مرطوب‌کننده مورد مصرف قرار گیرد. اگر از خانه خارج می شوید پس از کرم های آبرسان و مرطوب‌کننده استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF مناسب را نیز فراموش نکنید.

 

آبرسانی به پوست را از چه سنی باید آغاز کرد؟

بسیاری از ما تا شاهد چین و چروک های عمیق و تغییرات ناگهانی در ظاهر پوست خود نباشیم، به فکر سلامت و مراقبت صحیح از آن نمی افتیم. اما حقیقت آن است که اگر حفظ شادابی و جوانی پوستمان برایمان ارزش دارد از هر سن و مقطعی که در آن قرار داریم می توانیم مراقبت های پوستی را آغاز کنیم.

گرچه آغاز استفاده از کرم های روز و شب و ضد چروک معمولاً از 25 تا 30 سالگی پیشنهاد می شود، اما استفاده از کرم آبرسان با هیچ محدودیت سنی ویژه‌ای مواجه نیست. با وجود آب و هوای گرم، خشک و آلوده ای که هر روز در معرض آن قرار می گیریم، کمتر کسی است که نیازی به استفاده از این دسته کرم ها نداشته باشد.

 

انتخاب کرم آبرسان یا مرطوب‌کننده مناسب

پیش از آن که بخواهیم در انتخاب یک کرم آبرسان و مرطوب‌کننده مناسب پوست نکاتی را مطرح کنیم، اجازه دهید تا مطلب مهم دیگری را نیز با شما در میان بگذاریم. استفاده از کرم آبرسان و مرطوب‌کننده تنها راه هایی نیستند که برای حفظ رطوبت و آب سلول های پوستی پیش رویتان وجود دارد!

برای دریافت بهترین نتیجه از استفاده از این نوع کرم ها، مصرف کافی آب به طور روزانه، قرار دادن میوه‌جات در رژیم غذایی و همچنین استفاده از ماسک صورت آبرسان را نیز در برنامه خود داشته باشید. هر یک از این راهکارها به خودی خود تأثیر بسزایی در تأمین آب پوست شما دارند و نتیجه کرم های مراقبت از پوست را دو چندان به چشم می آورند.

به طور کلی نکته ای که باید حتماً پیش از خرید لوازم آرایشی و محصولات مراقبت از پوست در نظر داشته باشید آن است که اگر پوستی چرب و مستعد جوش زیر پوستی و آکنه دارید، حتماً به میزان چربی این محصولات توجه کنید.

این تصور که افرادی که پوست چرب دارند نیازی به آبرسانی پوستشان ندارند کاملاً اشتباه است. اما پیشنهاد می شود این افراد برای لطافت و حفظ شادابی پوست خود کرم های آبرسان سبک را در الویت خود قرار دهند و ترجیحاً از کرم های مرطوب‌کننده سنگین استفاده نکنند.

 

جمع بندی

همانطور که پیش از این اشاره شد، کرم آبرسان جذب آب را توسط سلول های پوستی بالا برده و به این ترتیب موجب روشن شدن و لطافت پوست می گردد. در طرف مقابل، کرم های مرطوب‌کننده کارایی متفاوتی دارند و با بافت چرب و روغنی خود از تبخیر آب پوست جلوگیری کرده و چربی پوست را نیز تنظیم می کنند.

بنابراین هیچ یک از این دو نوع کرم را نمی توان جایگزینی برای دیگری دانست و شاید تنها راه برای انتخاب میان این دو نوع محصول، در نظر گرفتن نوع و نیاز پوستمان باشد. در این مطلب تلاش داشتیم تا هر آنچه باید از تفاوت های میان کرم آبرسان و مرطوب‌کننده بدانید را با شما در میان بگذایم.

برای آشنایی با انواع محصولات مراقبت از پوست کافی است تا سری به فروشگاه آنلاین لوازم آرایشی لادوکر بزنید و با مطالعه مشخصات کامل این محصولات و همچنین تطابق آن ها با نوع پوست خود، خریدی رضایت بخش را تجربه کنید.

/ 0 نظر / 33 بازدید